Rekuperator z odzyskiem wilgoci

Urządzenia do odzysku ciepła i wilgoci z entalpicznego wymiennika ciepła (ERV) są kontrowersyjnym tematem na rynku HVAC. Niektórzy ludzie, którzy zainstalowali ERV w swoich domach, często skarżą się na suche powietrze lub zbyt niski poziom wilgotności.

Niektórzy twierdzą, że ten rodzaj rekuperatora jest sprzeczny z celem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, jakim jest usuwanie dodatkowej wilgoci z powietrza. Zamiast pozbywać się jej, wymiennik entalpiczny utrzymuje wilgotność. Całkowicie rozumiem, dlaczego potencjalni klienci mogą się wahać, czy wybrać rekuperator z tradycyjnym wymiennikiem, czy z wymiennikiem entalpicznym.

Czym jest wymiennik entalpiczny w rekuperatorze?

Wymienniki entalpii w wentylacji służą do przekazywania ciepła i wilgoci pomiędzy dwoma strumieniami powietrza. Ten transfer energii utajonej pomaga zmniejszyć zapotrzebowanie na chłodzenie jednego ze strumieni powietrza.

Płytowe wymienniki entalpiczne wykorzystują unikalną membranę do przenoszenia wilgoci pomiędzy dwoma strumieniami o różnych stężeniach. Membrana jest albo polimerowa, albo celulozowa. Jeżeli próbują Państwo zdecydować, czy inwestycja w rekuperator do odzysku ciepła i wilgoci jest dla Państwa odpowiednia, proszę czytać poniżej, gdzie przedstawiam zalety i wady rekuperatora entalpicznego.

Czy warto wybrać właśnie rekuperator z odzyskiem wilgoci?

Koszt instalacji różni się w zależności od preferencji i budżetu klienta.

Zalety rekuperatorów z wymiennikiem entalpicznym:

  • W zimie, gdy powietrze zewnętrzne jest suche, nawilżacz pomoże utrzymać wilgotność w pomieszczeniach na komfortowym poziomie (40-60%). W lecie natomiast obniża wilgotność względną powietrza nawiewanego.
  • Zwiększony odzysk energii.
  • Wymiennik produkuje mniej kondensatu.
  • Płytowy wymiennik ciepła jest mniej narażony na oblodzenie.
  • Obniżając temperaturę rozpoczęcia odszraniania, można zaoszczędzić na energii zużywanej przez podgrzewacz.

Wady rekuperatorów z wymiennikiem ciepła:

  • Koszt przeciwprądowych wymienników entalpicznych jest znacznie wyższy niż całkowity koszt rekuperatora z wymiennikiem entalpicznym.
  • Materiały pochłaniające wilgoć mogą wprawdzie zapobiegać jej nadmiarowi, ale w idealnych warunkach mogą również przenosić.
  • Obecnie standardy badań nie uwzględniają premii za odzyskanie energii utajonej, co zmniejsza efektywność odzysku ciepła (energii jawnej).

Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się stosowanie rekuperatora z odzyskiem ciepła i wilgoci zarówno dla klimatu zimnego, jak i ciepłego. Jeżeli jednak mieszkają Państwo w klimacie umiarkowanym, mają Państwo możliwość wyboru pomiędzy urządzeniem klasycznym a entalpicznym, biorąc pod uwagę zalety wymienione powyżej. Podczas projektowania wentylacji mechanicznej trudno jest określić, czy w domu będzie występował problem zbyt suchego powietrza. Dlatego często ludzie decydują się na zakup wymiennika entalpicznego dopiero po 1-2 latach użytkowania systemu rekuperacji.

You may also like...