Rekuperator z klimatyzacją

Chociaż mogą się wydawać różne, klimatyzacja i rekuperacja mogą się w rzeczywistości całkiem dobrze uzupełniać. W rzeczywistości połączenie tych dwóch nowoczesnych technologii jest znakiem rozpoznawczym postępowych domów jednorodzinnych. Czytając ten artykuł, poznają Państwo niektóre zalety jednoczesnego zastosowania wentylacji mechanicznej i klimatyzacji. Uzyskają Państwo również wskazówki, jak upewnić się, że oba systemy pracują z maksymalną wydajnością.

Najważniejsze różnice między rekuperacją a klimatyzacją

Niektórzy mogą nie wiedzieć, że rekuperacja i klimatyzacja to dwie różne technologie, chociaż obie poprawiają komfort. Główna różnica między działaniem tych dwóch technologii.

Proces wentylacji z rekuperacją polega na zastosowaniu systemu odzysku ciepła. Najważniejszym elementem tego systemu jest jednostka rekuperacyjna, która umożliwia cyrkulację powietrza zewnętrznego i powietrza wywiewanego z wnętrza bez mieszania się. Wewnątrz jednostki znajduje się również wymiennik ciepła, który pomaga wstępnie ogrzać powietrze doprowadzane.

Praca klimatyzatorów polega na chłodzeniu lub ogrzewaniu powietrza w Państwa domu, aby osiągnąć zadaną temperaturę. Nie oznacza to jednak, że jednocześnie wymieniają powietrze na świeże. W rzeczywistości wiele nowszych i bardziej wydajnych modeli dostępnych dzisiaj pracuje bardzo cicho. Używa się ich głównie latem, kiedy temperatury na zewnątrz mogą być nie do zniesienia.

Klimatyzator, który również ogrzewa, jest przydatny również późną jesienią, ponieważ z łatwością zapewni ciepło w wybranym pomieszczeniu. Jeżeli myślą Państwo, że rekuperacja i klimatyzacja to dwa różne pojęcia, to nie mylą się Państwo – to prawda. Jednak mogą one jednocześnie współpracować. W rzeczywistości, pomimo różnic, doskonale się uzupełniają. Nawet jeśli instalacja obu rozwiązań może wydawać się kosztowna na początku, połączenie tych technologii jest warte Państwa uwagi w dłuższej perspektywie…

Czy opłaca się łączyć klimatyzację z rekuperacją?

Jeżeli chcą Państwo, aby klimatyzacja i rekuperacja działały bez zarzutu, najlepiej skonsultować się z profesjonalistami, którzy pomogą prawidłowo ustawić parametry obu urządzeń i zainstalować je w przemyślany sposób.

Jeżeli posiadają Państwo klimatyzację i rekuperację, to z łatwością utrzymają Państwo idealną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach, w których Państwa rodzina spędza czas w okresie letnim. Nie mówiąc już o tym, że będą Państwo mogli z łatwością kontrolować poziom wilgotności powietrza. Poniżej omawiamy dwie korzyści wynikające z zastosowania tych technologii razem.

Rekuperacja może eliminować suche powietrze

Jednym z głównych minusów, jakie powoduje klimatyzacja, jest suche powietrze, które może prowadzić do zwiększenia szansy na złapanie infekcji. Włączając klimatyzację z rekuperacją, niwelują Państwo ten szkodliwy skutek.

Jednostka rekuperacyjna automatycznie reguluje poziom wilgotności za pomocą wbudowanego higrostatu, umożliwiając precyzyjną kontrolę za pomocą wymiennika obrotowego. Wystarczy ustawić żądaną wartość na programatorze; w międzyczasie klimatyzator chłodzi powietrze, a rekuperacja stale wymienia je na świeże powietrze o odpowiedniej wilgotności.

Rekuperacja z gruntowym wymiennikiem ciepła a klimatyzacja

Gruntowy wymiennik ciepła zwiększa efektywność wentylacji mechanicznej i klimatyzacji. Napływające świeże powietrze jest schładzane przed wejściem do jednostki rekuperacyjnej. W ten sposób w okresie letnim do pomieszczeń napływa chłodniejsze powietrze, co ułatwia pracę klimatyzacji. Ale należy pamiętać, że rekuperacja zawsze bierze górę (i w pewnym stopniu reguluje).

Ogrzewanie i chłodzenie domu przez cały rok dzięki różnym technologiom

Najbardziej energooszczędnym sposobem ogrzewania i chłodzenia domu jest zastosowanie kombinacji nowoczesnych technologii. W nowym budownictwie budowniczowie sięgają po różne rozwiązania, aby zwiększyć komfort domów dla swoich nabywców. Doskonałym przykładem jest współpraca systemów rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu ich możliwości, będą Państwo mogli utrzymać optymalną temperaturę w swoim domu przez cały sezon. Poniżej pokazujemy, jak połączenie tych 4 systemów daje wspaniałe rezultaty:

Chłodzenie dzięki rekuperacji i klimatyzacji

Lato to doskonały czas, aby wpuścić do pomieszczeń świeże powietrze, otwierając okna. W ten sposób będzie można kontrolować poziom wilgotności w domu. Jeżeli zastosują Państwo gruntowy wymiennik ciepła z wentylacją mechaniczną, proces ten będzie jeszcze bardziej efektywny. Chłodne powietrze z zewnątrz dostanie się do Państwa domu, a nowoczesne filtry (np. HEPA) usuną wszelkie zanieczyszczenia i mikroorganizmy, które mogą być w nim obecne.

Jednoczesne stosowanie klimatyzacji i wentylacji mechanicznej zwiększa komfort mieszkania. Wydajny klimatyzator dokonuje obróbki termicznej strumienia powietrza poprzez rekuperację i schładza go o kilka stopni C. Ponieważ nie dochodzi do wysychania, w domu panuje optymalny mikroklimat – środowisko sprzyjające nauce, pracy i wypoczynkowi.

Ogrzewanie pompą ciepła i rekuperacją

Pompa ciepła (gruntowa lub powietrze-woda) jest urządzeniem wykorzystującym energię odnawialną, które efektywnie rozprowadza ciepło do wszystkich pomieszczeń za pomocą ogrzewania podłogowego. Ponadto pompa zapewnia ciepłą wodę użytkową dla domowników przez cały rok. Połączenie urządzenia z rekuperacją daje wymierne korzyści, takie jak dbałość o komfort cieplny i odzyskiwanie ciepła w celu przekazania go do powietrza nawiewanego – wszystko przy zachowaniu pożądanej temperatury w domu.

Połączenie rekuperacji klimatyzacji i fotowoltaiki

Chociaż fotowoltaika działa dobrze sama w sobie, najbardziej efektywna jest w połączeniu z innymi systemami, takimi jak rekuperacja, klimatyzacja czy pompa ciepła. Wykorzystując energię światła słonecznego, systemy te pomagają zrównoważyć zapotrzebowanie na energię elektryczną i czynią Państwa nieruchomość bardziej przyjazną dla środowiska.

You may also like...