Rekuperator a kominek
Kominek bez rekuperacji
Najlepszym sposobem na zachowanie kontroli jest zastosowanie systemu kanałów dystrybucji powietrza do kominka, który jest oddzielony od wentylacji. Ilości powietrza, średnice i położenie dyfuzorów oraz zapotrzebowanie na wyciągi są określane dla każdego pomieszczenia bez konsultacji z wymaganiami wentylacji
ostatni etap tego procesu – regulacja przepływu – jest również wykonywany niezależnie.
Kominek współpracujący z rekuperacją
Możemy równomiernie rozprowadzić ciepło do wszystkich pomieszczeń z kominkiem, stosując kanały wentylacyjne nawiewne i wywiewne. Jest to odpowiednia metoda tylko wtedy, gdy kominek nie jest odpowiedzialny za większość ogrzewania, w takim przypadku należy zastosować wentylator o większej wydajności, który można regulować.
Wentylator ten wyciąga powietrze recyrkulacyjne z przestrzeni grzewczej kominka do obiegu świeżego powietrza. Zwiększona wydajność tego wentylatora powoduje również lepszą dystrybucję ciepła, dzięki czemu temperatura wyrównuje się w każdym pomieszczeniu.
Co ma wspólnego kominek i rekuperator
Choć może się to nie wydawać, kominki i rekuperatory mają ze sobą coś wspólnego. W domach z rekuperacją kominek powinien mieć wlot powietrza do spalania z zewnątrz, który jest całkowicie niezależny od reszty domu. Dzięki temu nie będzie negatywnego wpływu na zrównoważoną wentylację i odzysk ciepła, który ma miejsce podczas rekuperacji.
Kominek może być również źródłem ciepła w systemach dystrybucji gorącego powietrza (DGP), ale kanały nawiewne DGP rozprowadzają powietrze, które jest zbyt gorące, aby trafić do wymiennika rekuperatora w systemie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – rekuperacji.
Dlatego najlepszy jest DGP, który działa niezależnie od systemu rekuperacji. Ruch powietrza wywołany przez rekuperator i właściwe wykorzystanie praw fizyki pozwoli na bardzo dobre rozprowadzenie ciepła kominkowego w budynku bez konieczności instalowania systemu dystrybucji gorącego powietrza (DGP).
Prawidłowa współpraca kominka i rekuperatora
W powyższym przypadku należy pamiętać, że:
- Bardzo ważne jest, aby wentylatory i centrale wentylacyjne (rekuperator) miały szczelne klapy zwrotne, aby uniknąć cofania się powietrza, które mogłoby uszkodzić wentylator lub, co gorsza, uszkodzić obudowę lub wymiennik ciepła centrali wentylacyjnej.
- Aby prawidłowo określić średnice kanałów nawiewnych, należy wziąć pod uwagę przepływ powietrza z centrali wentylacyjnej i kominka. Ponadto należy pamiętać, aby nie przekraczać maksymalnej prędkości 3-4 m/s, aby wszystko przebiegało sprawnie. Jak zawsze należy zachować ostrożność podczas pracy z gorącymi temperaturami, stosując materiały o podwyższonej odporności.
- Korzystniej jest stosować wywiewniki niż nawiewniki, ponieważ strumień ciepłego powietrza spływa wtedy w dół. Ponadto umieszczenie nawiewników w pobliżu zaworów termostatycznych grzejników daje dodatkową korzyść; w tym przypadku włączenie ciepłego podmuchu z kominka spowoduje szybkie wyłączenie grzejnika.
- Ilość powietrza recyrkulowanego w kominku jest często znaczna, dlatego należy zadbać o jego sprawny przepływ. Można to zrobić, otwierając drzwiczki lub stosując odpowiednio duże otwory wentylacyjne.
- Ponieważ ogrzewanie kominkowe z nadmuchem powoduje recyrkulację powietrza, miesza się ciepło pochodzące ze wszystkich pomieszczeń z ogrzewaniem, z holu i z pomieszczenia, w którym znajduje się kominek.
- To rozwiązanie grzewcze nie jest zalecane do kuchni i łazienek (toalet). Wynika to z faktu, że dla efektywnego ogrzewania rozwiązanie to wymagałoby zwiększenia wydajności centrali wentylacyjnej. Aby zminimalizować recyrkulację powietrza z tych pomieszczeń, nie jest ekonomicznie uzasadnione realizowanie powyższego ogrzewania tylko „świeżym” powietrzem (bez recyrkulacji, na przykład poprzez przetłaczanie powietrza z centrali wentylacyjnej przez kominek).
Niebezpiecznie jest wyłączać wentylatory, gdy pracuje wentylator kominka, ponieważ może to spowodować rozszczelnienie klapy zwrotnej. Nie należy więc również w tej sytuacji stosować systemu odszraniania poprzez wyłączenie wentylatora nawiewnego.
GDY PRACUJE KOMINEK WŁĄCZ REKUPERATOR
Nie należy wyłączać rekuperatora, jeżeli ogrzewanie kominkowe jest już uruchomione. Jest to spowodowane tym, że gorące powietrze może potencjalnie cofnąć się i uszkodzić centralę wentylacyjną. Oba wentylatory powinny mieć podobną moc, aby mogły bez problemu współpracować.
Należy ustalić czy kominek z systemem rozprowadzającym ma pracować jako podstawowy układ grzewczy domu. Jeśli tak, rozsądne będzie zlecenie projektu i wykonania firmie profesjonalnie zajmującej się ogrzewaniem nadmuchowym.