Producent rekuperatorów spiralnych - od 2009 roku na rynku!

Pon-Sob: 8:00 - 17:00

ul. Wyzwolenia 33, Goleniowy

Zadzwoń: 604 160 222

Prosimy o kontakt w czasie pracy.

Dołącz do nas

Zostań naszym partnerem!

Blog KARINOwent

grafika wpisu czym jest rekuperacja

Czym jest i jak działa rekuperacja?

Rekuperacja to mechaniczna wentylacja połączona z odzyskiem ciepła. Rekuperator odpowiada za ruch powietrza dzięki czemu możliwe jest kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń, oraz odzysk ciepła z powietrza usuwanego z wentylowanych pomieszczeń. Jest to ważne z tego chociażby względu, że domy budowane obecnie, jak również modernizacja starszych budynków prowadzi do uszczelnienia budynków.

Jak działa rekuperacja?

Zasada działania rekuperacji jest następująca. Rekuperator zasysa powietrze z dwóch kierunków jednocześnie: jeden strumień stanowi powietrze czyste, zimne pobierane z zewnątrz budynku, drugi strumień to powietrze ciepłe, brudne wyciągane z wnętrza pomieszczeń. Te dwa strumienie płyną przez rekuperator, czyli wymiennik ciepła odrębnymi kanałami, dzięki czemu nie mieszają się. Podczas przepływu ciepłe i brudne powietrze zostawia swoje ciepło, które przechodzi do zimnego i czystego powietrza pobieranego z zewnątrz budynku. Takie czyste i ogrzane powietrze kanałami wentylacyjnymi rozprowadzane jest po całym domu. Rekuperator nie tylko podgrzewa zasysane z zewnątrz powietrze, ale również oczyszcza to powietrze z zanieczyszczeń i alergenów.

Schemat działania instalacji przedstawiony jest poniżej:

  • strzałki czerwone – kierunek przepływu strumienia brudnego powietrza z wnętrza pomieszczeń budynku;
  • strzałki niebieskie – kierunek przepływu strumienia czystego powietrza pobranego z zewnątrz budynku, które po ogrzaniu kierowane jest do pomieszczeń;
  • strzałka zielona – kierunek przepływu strumienia czystego powietrza pobranego z zewnątrz budynku;
  • strzałka fioletowa – kierunek przepływu strumienia brudnego powietrza pobranego z wnętrza budynku.

schemat działania rekuperacji

Zalety rekuperacji w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej:

  • dzięki pobieraniu ciepła z wywiewanego powietrza, świeże powietrze jest już częściowo ogrzane co pozwala oszczędzić na energii potrzebnej do ogrzania tego powietrza;
  • pobierane z zewnątrz powietrze jest filtrowane z zanieczyszczeń;
  • zwiększenie komfortu mieszkania;
  • łatwiejsze usuwanie wilgoć i wszelkich niepożądanych zapachów;
  • mniejsza ilość kurzu w mieszkaniu.
Comments are closed.
Blog KARINOwent

Zapraszamy do zapoznania się ze wpisami z naszego bloga o wentylacji. Mamy nadzieję, że uda się nam przybliżyć Państwu temat systemów wentylacji, a także odpowiedzieć na pytania z zakresu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zwanej potocznie rekuperacją. Zapraszamy.

Wybierz interesujący Cię temat: