Montaż rekuperacji – zalety
Rekuperacja ma zalety i wady. Czy rekuperacja jest odpowiednia dla Ciebie? Trudno odmówić zalet rekuperacji, choć są też wady. Po ponad 20 latach pracy w rekuperacji w Polsce jesteśmy pewni, że zalety rekuperacji są ważniejsze niż jej wady. Żaden inżynier czy konsultant nie zbudowałby swojego domu bez rekuperacji.
Najważniejsze zalety rekuperacji
W domu z rekuperacją jest zawsze świeże powietrze
Niezależnie od pogody, w zregenerowanym domu niezależnie od pory roku świeże powietrze wymieniane jest przez całą dobę. Nawet gdy temperatura na zewnątrz osiąga wartości ekstremalne, okna są zawsze zamknięte. Po przetworzeniu przez wymiennik ciepła, powietrze zewnętrzne jest latem schładzane, a zimą ogrzewane. Powietrze w domu z rekuperacją ma niski poziom dwutlenku węgla i jest bardzo czyste. Nawiewane powietrze jest wolne od substancji drażniących, zanieczyszczeń i kurzu.
Rekuperacja chroni przed smogiem
System wentylacji mechanicznej filtruje napływające powietrze za pomocą filtrów kieszeniowych. Stopień filtracji, jak i klasa filtra, jest różna. Rekuperatory mogą być wyposażone w kieszenie filtracyjne o jakości G4 (kieszeniowe). Filtry fabryczne G4 kieszeniowe nadają się do różnych rodzajów filtracji. Filtry klasy F7 służą do filtrowania cząstek stałych o wielkości od 1 do 10 mikronów. Filtr dodatkowo jonizuje powietrze w technologii ALPHAclear, dzięki czemu jest ono czystsze i zdrowsze.
Z rekuperacją oszczędzasz na ogrzewaniu- nie tracisz ciepłego powietrza
Działająca wentylacja grawitacyjna pozwala zaoszczędzić nawet do 50% na zimowych rachunkach za ogrzewanie, ponieważ wymiennik ciepła rekuperatora przekazuje energię z powietrza wywiewanego do strumienia powietrza nawiewanego, obniżając tym samym zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP) nawet o 20 kWh/(m2rok). To ogromna okazja, w świetle wchodzącej w życie 1 stycznia 2021 roku nowelizacji warunków technicznych budynków, która zwiększa EP.
System rekuperacji pozwala kontrolować ilość nawiewanego powietrza
System wymienia powietrze w domu w taki sposób, że użytkownik otrzymuje odpowiednią ilość powietrza: nie ma go ani za dużo, ani za mało. Bez względu na pogodę i ciśnienie powietrza na zewnątrz, do domu wchodzi i wychodzi taka sama ilość powietrza. Na życzenie architekta na sterowniku rekuperatora może zwiększyć intensywność wentylacji (gdy np. jest mniej gości lub gdy nikt nie mieszka w domu). Może też zmniejszyć poziom wentylacji. Na przykład, gdy domownicy wyjeżdżają lub gdy liczba gości pozostaje taka sama. 'Nieobecność’ wentyluje na minimalnym poziomie, dzięki czemu powietrze przepływa w kanałach i utrzymuje stałą jakość powietrza w domu.
Świeże powietrze zapewnia komfort oddychania
Brak przeciągów (nie trzeba już intensywnie wietrzyć). Brak much komarów (można zamknąć okna przed zmierzchem w miesiącach wiosennych i letnich bez ryzyka dusznego domu). Znaczne obniżenie wilgotności powietrza (brak pleśni, grzybów), brak zaparowanych luster łazienkowych po kąpieli, możliwość szybkiego i skutecznego pozbycia się intensywnych zapachów po przygotowaniu aromatycznych potraw. Dom jest stale świeży i pachnący. Komfort nieosiągalny w domu z wentylacją grawitacyjną. Coś, co czuć, co sprawia, że można oddychać pełną piersią przez 24 godziny na dobę, przez wszystkie dni w roku.
Oszczędności z połączenia rekuperacji i gruntowego wymiennika ciepła (GWC)
Energia gruntu jest wykorzystywana za pomocą powietrza, które trafia do istniejącego wcześniej rekuperatora, który latem jest chłodzony, a zimą ogrzewany. Jest to szczególnie pomocne w zabezpieczeniu systemu przed bardzo niskimi lub wysokimi temperaturami zewnętrznymi.
Oszczędności w użytkowaniu domu dzięki rekuperacji
Inwestując w system grzewczy na poziomie mocy urządzenia, wielkości grzejników czy pętli ogrzewania płaszczyznowego warto wziąć pod uwagę fakt, że dom z rekuperacją ma mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Przykładowo, instalując pompę ciepła można zaoszczędzić nawet 15 tys. zł.
Wady rekuperacji
Koszty użytkowania rekuperacji
Zakup rekuperacji to jakby nie patrzeć konieczność zainwestowania dodatkowych pieniędzy. To także inwestycja w zdrowie: coś, co trudno wycenić. Koniecznie zainwestuj w rekuperację, bo usunięcie kominów i zamontowanie kominów dachowych jest dużo tańsze niż zrobienie wentylacji grawitacyjnej. Robiąc rekuperację nie musisz montować nawiewników w oknach, a niektóre z nich możesz uczynić nieotwieralnymi.
Wydatki eksploatacyjne rekuperacji można podzielić w następujący sposób:
- roczny przegląd rekuperacji
- filtr w rekuperatorze jest wymieniany zawsze, gdy się zabrudzi
- roczne wydatki na energię elektryczną np. 140,77 zł.
Błędy w montażu rekuperacji
Źle zaprojektowana i wykonana instalacja, wybór rekuperatora o zbyt małej mocy (bo tańszy), gorsza i krótsza oraz nieizolowana instalacja, może spowodować jedną z dwóch rzeczy: brak komfortu w wentylowanych pomieszczeniach lub brak odzysku ciepła. Nie należy go kupować. Dlatego zawsze sprawdzaj opinie o firmie i odwiedź każdego klienta, któremu firma zamontowała system przynajmniej rok wcześniej.
Usterka rekuperatora
Rekuperatory objęte jest standardowym 24-miesięcznym okresem gwarancji. W wielu przypadkach możesz przedłużyć okres gwarancji do pięciu lat. Przy zakupie rekuperatora należy pamiętać o polskiej certyfikacji i atestach PZH, które pozwalają na użytkowanie urządzenia. W okresie gwarancyjnym rekuperator może być naprawiany, pod warunkiem, że będzie odpowiednio eksploatowany, np. okresowo wymieniane będą filtry. Po okresie gwarancyjnym usługi techniczne powinny być oferowane przez serwis techniczny firmy instalacyjnej.
Zabrudzenia wokół anemostatów
Mimo filtrów rekuperatora, wokół anemostatów – zwłaszcza nawiewnych – pojawiają się ciemne zabrudzenia – od czasu do czasu należy je przetrzeć suchą szmatką.
Suche powietrze z rekuperacją
Mechaniczna wentylacja powietrza w kanałach wentylacyjnych zmniejsza wilgotność powietrza. Może to u niektórych osób powodować podrażnienie oczu, skóry i błon śluzowych układu oddechowego. W połączeniu z wentylacją mechaniczną można uzyskać wilgotność powietrza w pomieszczeniach na poziomie 30-40%, ale taki poziom wilgotności nie zostanie osiągnięty w sezonie zimowym przy niskich temperaturach zewnętrznych. Aby pomóc, na kanale nawiewnym tuż za rekuperatorem montuje się domowe nawilżacze lub profesjonalne systemy nawilżania powietrza.
Co jeszcze warto wiedzieć o rekuperacji
Czyszczenie kanałów wentylacji mechanicznej
Powietrze w kanałach wentylacyjnych jest zawsze suche i w ruchu, ale z czasem ulegają one zabrudzeniu. Czas, w którym to następuje, szacuje się na 8-15 lat, w zależności od jakości powietrza zewnętrznego, powietrza wewnętrznego, sposobu eksploatacji systemu oraz jego konstrukcji i budowy. Po tym czasie należałoby sprawdzić czystość kanałów wentylacyjnych. Dokonują tego firmy wyposażone w zaawansowany sprzęt z kamerami, które poruszają się po kanałach i fotografują ich wnętrze. W razie potrzeby do wyszorowania kanałów używa się szczotek, które następnie są odsysane za pomocą urządzenia działającego na zasadzie odkurzacza. Flexy, miękkie kanały, do których nie mają dostępu szczotki, nie są w stanie być czyszczone za pomocą chemicznych metod czyszczenia, takich jak lampy bakteriobójcze.
Już na etapie inwestycji można zakupić system antysmogowy ALPHAclear w celu zabezpieczenia wnętrza kanałów przed osadzaniem się zanieczyszczeń i poprawy czystości powietrza w pomieszczeniach.
Co się dzieje z rekuperacją gdy zabranie prądu?
Przerwy w dostawie prądu są krótkie i sporadyczne. Gdy zabraknie prądu, rekuperator przestanie działać, a więc nie będzie ani wywiewał, ani dostarczał świeżego powietrza. Przez 24 h nie ma znaczącej różnicy. Gdy jest ciepło, należy wietrzyć pomieszczenia, gdy jest chłodniej, otwierać okna tylko na krótko. To powiedziawszy, dom nie jest w 100% szczelny i choć jakość powietrza ulegnie pogorszeniu, sytuacja wyrówna się, gdy wróci prąd i system zacznie działać. Większość urządzeń domowych również nie będzie działać, jeśli zabraknie prądu: czajnik, mikrofalówka, piekarnik, kuchenka, odkurzacz itd. Jeśli przerwy w pracy są częste, inwestorzy wybierają instalacje agregatów prądotwórczych.
Czy rekuperacja hałasuje
Rekuperator, choć działa, nie jest słyszalny: Obracają się w nim dwa wentylatory, powietrze jest przesyłane z kanałów wentylacyjnych, a gdy dobór rekuperatora został wykonany prawidłowo, kanały zostały wytłumione, niepokojące dźwięki w domu nie mają prawa bytu. Obawy inwestorów dotyczące hałasów generowanych przez urządzenia wentylacji mechanicznej praktycznie nie istnieją, nawet dla najbardziej wrażliwych osób, których praca nie jest słyszalna. Należy jednak zaznaczyć, że wentylatory rekuperatorów oraz ruch powietrza w kanałach wentylacyjnych powodują powstawanie dźwięków. Producenci urządzeń najczęściej podają wartości mierzone w odległości jednego metra od rekuperatora w kanałach. Najczęściej są one niższe niż – przy ustawieniu urządzenia na najniższym biegu – poziom hałasu wynoszący około 35 dB(A). Podobny poziom dźwięku wytwarzają najcichsze obecnie dostępne na rynku chłodziarko-zamrażarki (na przykład szelest w domu lub darcie kartki papieru).
W większości przypadków instalujemy rekuperator z dala od salonu i sypialni: w garażu, pomieszczeniu gospodarczym lub na poddaszu nieużytkowym, aby dźwięk nie docierał do uszu domowników.
Wraz ze wzrostem intensywności wentylacji wzrasta odgłos pracy wentylatora, nawet pomimo najniższych ustawień pracy wentylatora. Przy intensywności wentylacji 50% osiągniemy natężenie 47 dB (poziom równy hałasowi biurowemu).
Pracujący system wentylacji mechanicznej odgrywa istotną rolę w naszym środowisku pracy, zarówno pod względem całościowego zaprojektowania systemu, jak i indywidualnego odbioru procesu jego pracy. Jak wspomniano powyżej, firma projektująca system wentylacyjny powinna odpowiednio obliczyć wszystkie parametry zapotrzebowania pomieszczeń na powietrze wentylacyjne i dobrać do tego odpowiednią średnicę kanałów. W związku z tym ważne jest również ustalenie, czy firma właściwie dobrała odpowiednią centralę wentylacyjną do wymaganego zapotrzebowania oraz określić wymaganą prędkość przepływu powietrza, aby uniknąć hałasu. Ponadto ważna jest odpowiednia regulacja systemu, która zapewni komfort jego użytkownikom i obniży intensywność wentylacji w nocy.
W dobrze zaprojektowanej instalacji wentylacyjnej oprócz elementów tłumiących montowanych za centralą czy skrzynkami rozprężnymi znajdziemy również dodatkowe elementy tłumiące, czy przepustnice montowane tuż za centralą czy skrzynkami rozprężnymi, które rozprężając powietrze i zmniejszając jego prędkość przepływu zmniejszają ewentualne ryzyko wystąpienia hałasu przy elementach nawiewnych, czyli przy anemostatach.