Jak działa rekuperator z pompą ciepła?

Zastosowanie połączenia pompy ciepła z rekuperatorem to najwyższa możliwa wydajność, efektywność i równowaga ekonomiczna w dobie trudnych wymagań stawianych systemom grzewczym. Dlaczego warto łączyć pompy ciepła z rekuperatorami?

Rekuperator to urządzenie do wentylacji mechanicznej. System rekuperacji ma również kilka cech. Po pierwsze, rekuperator wymusza przepływ powietrza przez dom, dzięki czemu można go przewietrzyć. Po drugie, wychwytuje ciepło ze zużytego powietrza, które jest wydalane i przekazuje je do świeżego powietrza, które wchodzi. Ponadto do zalet systemu należy stałe filtrowanie całego powietrza, które dostaje się do domu oraz usuwanie nadmiaru wilgoci. Jest to szczególnie ważne w nowoczesnych budynkach, które są bardzo szczelne i przez to podatne na nadmierną wilgoć. Dzięki rekuperacji możemy wyeliminować ten problem.

W zimnych miesiącach ważna jest wymiana powietrza z otoczeniem zewnętrznym, dlatego zastosowanie rekuperatora ma kluczowe znaczenie dla oszczędności energii. Ponieważ otwieranie okien i wpuszczanie zimnego powietrza powodowałoby straty energii, rekuperator jest kluczem do obniżenia wydatków na ogrzewanie domu – mówi Piotr Kubera, dyrektor zarządzający NIBE-BIAWAR. Z kolei pompy ciepła do produkcji ciepła wykorzystują odnawialne zasoby energii, w tym powietrze, grunt oraz wodę powierzchniową lub podziemną.

Korzyści z montażu rekuperatora z pompą ciepła

Zastosowanie pompy ciepła z systemem wentylacji mechanicznej z rekuperacją to świetny pomysł. Dzięki tej metodzie stale dostarczane jest świeże powietrze o temperaturze zapewniającej komfort cieplny domownikom, co pozwala zaoszczędzić zarówno na ogrzewaniu budynku, jak i na etapie inwestycji w pompę ciepła.

Rekuperator oczyszcza świeże powietrze nawiewane do pomieszczeń z drobniejszych cząstek (takich jak piasek, owady i kurz) oraz pyłów zawieszonych (szczególnie w sezonie grzewczym, gdy walczymy ze smogiem w naszym regionie), sadzy oraz bakterii i alergenów (wszystko to jest ważne). Dzięki rekuperatorowi mamy taką samą ilość powietrza wywiewanego i nawiewanego bez otwierania okien. Dom z wentylacją grawitacyjną dostarczy nam znacznie więcej satysfakcji niż wentylacja grawitacyjna.

50% ciepła traconego z domów i mieszkań wynika z konieczności ciągłej wymiany powietrza w pomieszczeniach. Natomiast dom z rekuperacją wymaga mniej energii. Wentylacja z odzyskiem ciepła zmniejsza straty energii i zwiększa efektywność systemu grzewczego.

Zaletą zastosowania duetu składającego się z pompy ciepła i systemu rekuperacji jest to, że możemy zaoszczędzić przy zakupie pompy ciepła. Ponieważ już na etapie planowania możemy wybrać źródło ciepła o mniejszej mocy grzewczej, możemy zaoszczędzić pieniądze.

Jak działa rekuperator z pompą ciepła w praktyce

Jeśli rekuperator z pompą ciepła zostanie zainstalowany w nowo wybudowanym domu jednorodzinnym o powierzchni 143 metrów kwadratowych i będzie w nim mieszkała czteroosobowa rodzina.

Jako system grzewczy można zastosować powietrzną pompę ciepła o modulowanej mocy 3-8 kW. W skład systemu wentylacji wchodzi rekuperator  o wydajności 500 metrów sześciennych na godzinę. System fotowoltaiczny PV z 22 panelami produkuje energię elektryczną, która zasila cały system. System grzewczy i wentylacyjny opiera się na tym zestawie paneli do produkcji prawie 100% zapotrzebowania domu na energię elektryczną, a także do eksploatacji.

Obliczenia wskazują na konieczność zastosowania pompy ciepła o mocy 12 kW, można ją zmniejszyć do 8 kW. Kocioł gazowy zaczyna wspomagać pompę ciepła, gdy temperatura na zewnątrz spada do około -7, -10 stopni Celsjusza.

Zintegrowane sterowanie systemem grzewczym i systemem wentylacji wykorzystuje na jednym poziomie ten sam regulator. Oba urządzenia sterowane są ze sterownika pompy ciepła. Parametry pracy urządzeń można ustawić na kilka sposobów: za pomocą panelu umieszczonego na pompie ciepła, regulatora pokojowego oraz komputera. Użytkownik może sterować systemem z urządzenia mobilnego za pomocą aplikacji internetowej.

W domu zostały zainstalowane klimakonwektory w każdej z sypialni, możliwe jest również odwrócenie obiegu i chłodzenie pomieszczeń za pomocą systemu grzewczego.

Ile kosztuje montaż rekuperatora z pompą ciepła i fotowoltaiką

Koszt całkowity całej instalacji w domu na około 70 tysięcy złotych. Poszczególne elementy systemu to wydatek rzędu 30 tys. zł: pompa ciepła – 30 tys. zł, rekuperacja – 15 tys. zł, a fotowoltaika – 25 tys. zł.

Miesięczne koszty eksploatacji domu po jego dwuletniej eksploatacji. Wziął pod uwagę wszystkie wymagane czynności związane z ogrzewaniem, wentylacją, chłodzeniem, produkcją ciepłej wody, oświetleniem i zasilaniem urządzeń. Oszacował, że miesięczny rachunek za energię wyniesie niecałe 300 zł. Ta sama rodzina wcześniej mieszkała w mieszkaniu o powierzchni 80 metrów kwadratowych. Obecne koszty, w porównaniu z tymi za mieszkanie w bloku, są podobno o połowę mniejsze.

Ponieważ system fotowoltaiczny wytwarza energię elektryczną w tym samym czasie, możliwe jest zaoszczędzenie pieniędzy. Jednak gdy korzystamy z energii elektrycznej wyprodukowanej w innym czasie, ale w półrocznym lub rocznym cyklu rozliczeniowym (korzystniejszym), możemy korzystać za darmo tylko z jej części. Wynika to z faktu, że prąd wyprodukowany przez nasze panele słoneczne jest odsyłany do sieci energetycznej zawsze wtedy, gdy nie został wykorzystany. Po odebraniu 80% z niej, możemy zatrzymać pozostałe 20% i zarobić dla dostawcy prądu.

You may also like...