Producent rekuperatorów spiralnych - od 2009 roku na rynku!

Pon-Sob: 8:00 - 17:00

ul. Wyzwolenia 33, Goleniowy

Zadzwoń: 604 160 222

Prosimy o kontakt w czasie pracy.

Dołącz do nas

Zostań naszym partnerem!

Odpowiedzi na często zadawane PYTANIA

Masz pytanie dotyczące naszych rekuperatorów? Mamy na nie odpowiedź!

Rekuperator kosztuje zazwyczaj od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Ceny rekuperatorów KARINOwent sprawdzisz tutaj.

Cena rekuperatora zależy w dużej mierze od:

  • sprawności temperaturowej urządzenia (to najważniejszy czynnik – na rynku dostępne są rekuperatory, które odzyskują do 40% ciepła i są takie jak nasz które są w stanie odzyskać aż do 95% ciepła – im większy odzysk tym urządzenie droższe);
  • wielkości budynku (rekuperator do większego budynku będzie droższy, gdyż musi mieć większy wymiennik, mocniejsze silniki);
  • dodatkowych urządzeń tj. bypass, dodatkowa nagrzewnica/chłodnica;

Bypass w rekuperatorze ma za zadanie skierować powietrze wyciągane z pomieszczeń bezpośrednio do wyrzutni, dzięki temu zostanie pominięty wymiennik, a Ty zyskasz możliwość schłodzenia powietrza, gdy temperatura na zewnątrz będzie nieco niższa niż w domu. Funkcja sprawdzi się szczególnie w letnie i wiosenne noce.

Ważna informacja: Bypass nie jest w stanie schłodzić powietrza do temperatury niższej niż na zewnątrz. Jeśli są Państwo zainteresowani takim rozwiązaniem, możemy do rekuperatora dodać chłodnice glikolową.

Chłodnice/nagrzewnice glikolową warto dodać do rekuperatora jeśli zależy Ci na tym, aby schładzać powietrze, lub wykorzystać instalacje rekuperacji do dodatkowego jego podgrzania (np. przy integracji z pompą ciepła).

W przypadku schładzania musisz pamiętać, że system rekuperacji to nie klimatyzacja, aczkolwiek wiemy że w letnie dni nawet kilka stopni zrobi różnice.

Czyszczenie rekuperatora polega na wyczyszczaniu lub wymianie filtrów oraz sprawdzeniu okapnika, który zbiera i odprowadza ewentualne skropliny z instalacji. Przegląd należny wykonać co najmniej raz na 2-3 miesiące, jednak dla pewności zalecamy comiesięczną kontrolę.

Sterowanie pracą rekuperatora KARINOwent odbywa się za pomocą kolorowego, dotykowego panelu, który nasi monterzy umieszczą w wybranym przez ciebie miejscu. Na panelu kontrolnym znajdziesz wszytki informacje dotyczące temperatur oraz ustawisz paramenty pracy według potrzeby. Korzystając z panelu możesz także włączyć i wyłączyć rekuperator lub sterować bypassem.

Panel jest połączony z centralą wentylacyjną przewodem, który należny wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca montażu.

Filtry do naszych rekuperatorów są tanie. Wymiana polega na zmianie maty filtracyjnej w ramie wielorazowego użytku 1,5 m kwadratowego maty kupisz w cenie 30 zł, a wystarczy on na więcej niż 2 wymiany.

W razie uszkodzenia ram zestaw filtrów kupisz u nas w cenie około 100 zł.

Zalecamy, aby raz na 2-3 miesiące sprawdzić i wymienić/wyczyścić filtr. Oczywiście mate można użyć ponownie po oczyszczeniu, jeśli nie została uszkodzona.

W okresie zimowym gdy na zewnątrz pojawia się znacznie więcej zanieczyszczeń częściej, kontrolować raz w miesiącu.

Sprawność temperaturowa rekuperatora jest określana na podstawie stopnia w jakim wymiennik potrafi odzyskać temperaturę, bez pomocy dodatkach urządzeń (nagrzewnic).

Im więcej ciepła z „zużytego” powietrza(wyciąganego z pomieszczeń) wymiennik przekaże do powietrza nawiewanego spoza domu, tym wyższą sprawność temperaturową ma dany rekuperator. Kluczową rolę ma tu konstrukcja wymiennika.

Aby odpowiedzieć na to pytanie najpierw musisz zastanowić się czego oczekujesz.

Jeśli zadowala Cie odzysk ciepła na poziomie 40-60% możesz kupić rekuperator za około 3,5-4 tysiące złotych. Musisz jednak wtedy liczyć się z większymi kosztami za ogrzewanie, a czasami także za prąd. Możesz też kupić rekuperator który odzyska około 90% ciepła i oszczędzać w perspektywie czasu, jednak cena może być dwukrotnie większa.

Wybór rekuperatora można śmiało porównać z wyborem samochodu. Wybierzesz wersje z zwykłym silnikiem, czy z silnikiem hybrydowym?